לימודי תעודה - לימודים מקצועיים ובסיומם, תעודת גמר

מהם ההבדלים בין לימודים לתואר ראשון לבין לימודים שבסופם תעודת גמר?

לימודי תעודה הינם לימודים אשר מקנים תעודה המעידה על השכלה על תיכונית. ברוב המקרים מדובר בתואר אקדמי זוטר המוענק על ידי מוסדות להשכלה גבוהה לבוגרי מסלולים שאינם מזכים בתואר ראשון. יחד עם זאת, קיימים גופים נוספים, שאינם מוגדרים כמוסדות להשכלה גבוהה אשר זכאים להעניק תעודה זו.

לימודי תעודה, או לימודים מקצועיים מכשירים את התלמידים למקצועות מסויימים ומעניקים תעודה המאפשרת לעסוק באופן מקצועי בתחום, ללא צורך בלימודים מתמשכים לתארים על כל המשמעויות הנלוות לכך – עלות כספית גבוהה ומשך לימודים ארוך כמו גם תנאי קבלה קשים בדרך כלל.

סוגי לימודים - על מה מדברים כשאומרים לימודי תעודה?

לימודי תעודה נחלקים לשני סוגים עיקריים. לימודים מקצועיים המכשירים כאמור עיסוק בתחום מסויים.
לבוגרי לימודי תעודה מתאפשר, במקצועות מסויימים, להמשיך וללמוד במסלול מיוחד של השלמה לתואר ראשון, לדוגמה, לימודי השלמה לתואר ראשון מהנדסאים לבוגרי לימודי הנדסאי.

סוג נוסף של לימודי תעודה הם לימודי המשך, אשר מיועדים לאנשים שבבעלותם תואר ראשון והם מעוניינים להתמקצע בתחום מסויים, או להסב את מקצועם מבלי להדרש לכל הדרישות הפורמליות לתואר שני כדוגמאת לימודי תעודה במנהל עסקים ובניתוח מערכות מידע.

מגמה נוספת שניתן להבחין בה במדינתינו היא בתחומים שאינם ממוקצעים.

ישנם תחומים רבים כמו תחום הפרסום שאינו ממוקצע לחלוטין היום ושלא כעורך דין, אין חובת תואר ראשון לקבלה לעבודה. במקרה כזה הדמויות הבולטות בענף החליטו להקים בתי ספר ולהכשיר אנשים המבקשים ללמוד בתחום, בדר"כ זו דרך שמקלה מאוד חדירה לתחום. דוגמא לכך הוא הבצפר שהוקם על ידי כמה מהפרסומאים המובילים במשק והם בנו תוכניות תעודה המכשירות את התלמידים בהתאם לרוח השוק ולצרכי השוק.

מגוון התעודות המוצעות ללומדים

כיום קיים מגוון רב מאוד של מקצועות אשר אינם מחייבים לימודים ממושכים ויקרים בכדי לרכוש את הידע הדרוש על מנת לעסוק בהם באופן מקצועי, ומדובר דווקא במקצועות מבוקשים ביותר, כאשר הכשרה מקצועית מתאימה מעניקה את הידע לרכישת המקצוע בעלות נמוכה ובזמן קצר.

מגוון הלימודים ללימודי תעודה הם רבים ומגוונים כגון הנהלת חשבונות, עיצוב, תיירות, הנדסאי לכל גווניו, פרסום, מקצועות הבמה, איפור וכן הלאה.

תנאי הקבלה ללימודי תעודה הינם פרטניים ותלויי מוסד לימוד, אך ככלל, מאחר ומדובר בלימודים שהם קצרים יותר מלימודים לתואר, ממוקדים יותר ויותר מקצועיים, תנאי הקבלה אינם קשים וישנה גמישות רבה סביב הקבלה אליהם ברוב מוסדות הלימוד.

לימודי תעודה מתאימים בדרך כלל לאנשים שאינם רוצים להשקיע את הזמן הארוך והעלויות הגבוהות שמצריך תואר, שלעיתים אף אינו מקנה הכשרה ספציפית במשהו מסויים, ובמרבית המקרים תואר ראשון אינו מספיק ויש צורך בהשלמה לתעודה או לתואר שני.

אל לנו לשכח כי גם תנאי הקבלה לתואר ראשון הם גבוהים ודורשים ממוצע בגרויות, פסיכומטרי, ולעיתים עמידה בתנאים נוספים. כמובן שישנם תחומים שבהם תואר הינו בגדר חובה, אך ישנם המון תחומים בהם תעודה היא די ויותר ולעיתים אף כורח, ותואר לא יספיק.

למידע נוסף בנושא ליחצו: לימודים


פסיכומטרי | קורסים